Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2013/2014 odbyła się w naszej szkole 27 czerwca 2014 r. Najpierw o godzinie 8.00 żegnali się ze swoimi nauczycielami i kolegami gimnazjaliści. O 10.00 odbyła się dla wszystkich msza święta w kaplicy Miłosierdzia Bożego w Mordarce.Po mszy świętej o godzinie 11.00 na hali sportowej uczniowie szkoły podstawowej mieli swoją akademię połączoną z uroczystym rozdaniem świadectw i nagród.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2013/2014 odbyła się w naszej szkole 27 czerwca 2014 r.
Najpierw o godzinie 8.00 żegnali się ze swoimi nauczycielami i kolegami gimnazjaliści. Uczniowie klas trzecich przygotowali akademię, w czasie której złożyli podziękowania wszystkim, którzy pomagali im zdobyć wiedzę oraz sprawili, że gimnazjum było dla nich przyjazne. Uroczyście ślubowali godnie reprezentować imię szkoły oraz wykorzystywać wiedzę i umiejętności zdobyte w gimnazjum, by osiągnąć zamierzone cele. Po ślubowaniu uroczyście przekazali sztandar przedstawicielom klasy drugiej, a następnie na wesoło zaprezentowali proces formowania ucznia i pochwalili się swoimi umiejętnościami, które nabyli w czasie długoletniej nauki. Absolwenci pozwolili sobie wykazać pewne niedociągnięcia w pracy nauczycieli i pracowników szkoły i udzielili im nagan, które zapisali w zeszycie uwag uroczyście wręczonym na ręce Pana Dyrektora. Później obie klasy trzecie zaprosiły wszystkich do obejrzenia prezentacji multimedialnych przedstawiających zdjęcia i filmiki ze wspólnie spędzonych wielu lat szkolnych. W czasie oglądania pojawiły się silne emocje i łza zakręcił się w niejednym oku.
Po części artystycznej Pan Dyrektor wręczył świadectwa ukończenia szkoły absolwentom oraz świadectwa z wyróżnieniem młodszym gimnazjalistom. Rozdał również nagrody uczniom, nauczycielom, a rodzicom podziękowania za owocną współpracę oraz listy gratulacyjne. W swoim przemówieniu podsumował pracę w minionym roku szkolnym i pożegnał uczniów i nauczycieli życząc im udanych wakacji.
O 10.00 odbyła się dla wszystkich msza święta w kaplicy Miłosierdzia Bożego w Mordarce. Proboszcz ks. Zbigniew Stabrawa wygłosił podczas niej piękne kazanie. Zaznaczył, że przyszliśmy, by powiedzieć Panu Bogu przede wszystkim trzy słowa: PRZEPRASZAM – za zmarnowane talenty i czas, za lenistwo i brak miłości wzajemnej, DZIĘKUJĘ – za dary Boże, PROSZĘ - o udane, pełne przygód i radości wakacje.
Szczególnie wiele mamy powodów, by dziękować. Niech przytoczone tu słowa będą refleksją wakacyjną dla starszych i młodszych, bo nawet sobie nie uświadamiamy, jak wiele mamy:
„Jeśli masz jedzenie w lodówce, ubranie na sobie, dach nad głową i miejsce do spania – jesteś bogatszy niż 75% ludności świata.
Jeśli masz pieniądze w banku, w portfelu, a także trochę drobnych – jesteś w czołówce 8% najbogatszych w świecie.
Jeśli obudziłeś się dzisiaj bardziej zdrowy niż chory - masz więcej szczęścia niż milion ludzi, którzy nie przeżyją tego tygodnia.
Jeśli nigdy nie doświadczyłeś niebezpieczeństwa wojny, agonii, pozbawienia wolności lub tortur albo strasznej męki głodu – jesteś szczęśliwszy niż 500 milionów ludzi żyjących i cierpiących.
Jeśli możesz to przeczytać – masz więcej szczęścia niż 3 miliardy ludzi, którzy nie umieją czytać w ogóle”.
Umiemy czytać, pisać, liczyć, myśleć. Umiemy rozpoznawać i wybierać dobro i zło, mówić prawdę i odrzucać kłamstwo, zrobić coś sami od siebie nie dla pochwały i poklasku. Skoro otrzymaliśmy tak wiele, powinniśmy być wdzięczni – Bogu, kapłanom, wychowawcom, nauczycielom, rodzicom.
Ksiądz zwrócił wszystkim obecnym uwagę, że nadchodzące wakacje są czasem odpoczynku, ale nie są czasem do stracenia. Obyśmy nie cytowali po wakacjach za władcą imperium rzymskiego Tytusem, który pewnego razu, gdy w czasie uczty przypomniał sobie, że niczego dobrego nie uczynił nikomu przez cały dzień, wypowiedział słowa: „Przyjaciele, straciłem dzień”. Te słowa przeszły do historii dlatego, że mówią o sensie przeżywania naszego czasu. Czas pracy i czas odpoczynku zawsze jest po coś. Liczy się miłość, bo „Tyle mamy, ile damy”.
Nie straćmy zatem tego czasu na wielogodzinnym korzystaniu z komputera - wakacje są czasem odpoczynku głowy i ciała. Nie straćmy tego czasu, rozstając się z książkami na dwa miesiące. Umiejmy przeczytać dobre książki, obejrzeć dobre filmy, uczyć się grać np. na gitarze, a nade wszystko umiejmy czynić dobro innym ludziom. Chrystusa trzeba bowiem „zabrać” na wakacje, pamiętać o codziennej modlitwie, niedzielnej mszy świętej, spowiedzi. Od uczenia się wiernej i ofiarnej miłości przecież nigdy nie ma wakacji.
Po mszy świętej o godzinie 11.00 na hali sportowej uczniowie szkoły podstawowej mieli swoją akademię połączoną z uroczystym rozdaniem świadectw i nagród. Uroczystość tę przygotowali uczniowie klasy szóstej, którzy rozpoczęli od hymnu i przekazania sztandaru młodszym kolegom z klasy piątej.
Następnie klasa szósta zaprezentowała program artystyczny „Jaka to melodia”, wzorując się na telewizyjnej wersji, w którym „wystąpiło” czterech nauczycieli naszej szkoły. W zabawny i przejaskrawiony sposób „nauczyciele” (Bartek Oleksy, Renia Słowiak, Marta Dudek, Dawid Dyrek) charakteryzowali samych siebie w rozmowie z prowadzącą Roberciną Janowską (Kasia Raczek), co wywołało salwy śmiechu u publiczności. Zadaniem grających nauczycieli było oczywiście odgadnięcie prezentowanej piosenki. Uczniowie przygotowali do trzech rund aż dwanaście utworów, większość z nich śpiewając lub grając samodzielnie. I tak: na perkusji, która zrobiła wśród publiczności furorę, zagrał Kacper Sukiennik; na intrygującej gitarze elektrycznej Antek Król; na akordeonie witał wakacje Kuba Fiejtek; na flecie poprzecznym improwizowała Asia Szubryt; grą na trąbce oczarowała wszystkich Agnieszka Lupa. Piosenki zaśpiewały: Alicja Janik, Wiktoria Słowiak, Zuza Szewczyk. Do odtwarzanych piosenek zatańczyły dziewczynki z Wojtkiem Judką na czele, pokazując gibkość ciała i bogactwo figur tanecznych – zwłaszcza w drugiej piosence. Wojtek zaś zaprezentował kilka pozycji z break dance’a. Do jednej z piosenek w roli Różowej Pantery wystąpił Daniel Chijek, który wykazał się poczuciem humoru i wspaniale odegrał kabaret – scenkę ze skradającą się panterą, która „przesuwa” czarną dziurę. Pomimo kilku wpadek poszczególne występy uczniów były nagradzane gromkimi brawami, więc widzowie byli zadowoleni. Tym samych uczniowie klasy szóstej dali popis licznych talentów i umiejętności – jak powiedział później dyrektor zabierając głos, dziękując im i nauczycielom: p.Ewie Zelek i p.Magdzie Kindlik za przygotowanie akademii.
Wszyscy grający „nauczyciele” spisali się na piątki z plusem i otrzymali kuferki ze słodkim co nieco, a od publiczności otrzymali brawa.
Po tej rozrywkowej części drugi prowadzący Łukasz Król powrócił do części poważnej, w której w imieniu uczniów gorąco podziękował wszystkim nauczycielom za ich wkład włożony w nauczanie i wychowanie zwłaszcza kończącej szkołę podstawową szóstej klasy. Przeprosił za trudności i wybryki, jakie sprawiali uczniowie i obiecał wdzięczność oraz pamięć tym, którzy się o nich troszczyli. Podobne podziękowania złożył również rodzicom.
Tło scenografii – kwiaty własnoręcznie malowane przez uczniów i napis DZIĘKUJEMY symbolizowały i uzupełniały słowa ucznia. Następnie Łukasz zaprosił publiczność do obejrzenia prezentacji multimedialnej z podkładem muzycznym wykonanej samodzielnie przez Wojtka Judkę ze zdjęciami z kliku ostatnich lat nauki szkolnej szóstoklasistów. W tym czasie wdzięczni uczniowie wręczali nauczycielom kwiaty oraz samodzielnie wykonane z kartek pocztowych igłą i nitką kuferki z małymi niespodziankami origami.
Na zakończenie wystąpili uczniowie klasy piątej, którzy wyrecytowali kilka wierszyków z morałem dla przechodzącej do gimnazjum klasy szóstej oraz wręczyli starszym kolegom małe upominki.
Następnie zabrał głos dyrektor, który, po podziękowaniu uczniom i nauczycielom za przygotowaną z rozmachem akademię, odczytał własne przemówienie i przystąpił do wręczania: nagród dyrektora nauczycielom, świadectw z wyróżnieniem i nagród za wysokie wyniki w nauce i zachowaniu oraz 100 % frekwencję dzieciom.
Był to bardzo uroczysty dzień. Słoneczko także dopisywało i zwiastowało nadchodzący czas relaksu. Po imprezie wszyscy w radosnych nastrojach udali się do domów, by rozpocząć upragnione wakacje.
mgr Ewa Zelek
mgr Małgorzata Dunikowska