„NIKT NIE RODZI SIĘ PO RAZ DRUGI PRZEDSZKOLAKIEM. TO, CZEGO NIE ZROBIMY DLA DZIECI, DLA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO, NIE ZROBIMY JUŻ NIGDY …” (Maria Kielar)
Obecnie w naszej szkole znajdują się trzy sale do zajęć i zabawy dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Sale wyposażone są w zabawki (atestowane), przyjazne dzieciom, a przestrzeń została w nich zaaranżowana w taki sposób, aby zapewnić maluszkom miejsce do zabawy oraz twórczej pracy. W salach zorganizowane są kąciki zabaw dla chłopców i dziewczynek oraz kąciki tematyczne (konstrukcyjny, czytelniczy, przyrodniczy, artystyczny itp.). Meble, stoły i krzesełka dostosowane są wysokością do wzrostu dzieci. Liczne i ciekawe zabawki, książki, gry, układanki edukacyjne, pomagają dzieciom spędzić czas w szkole aktywnie i miło. W każdej sali znajdują się tablice multimedialne, dzięki którym zajęcia są wzbogacane w ciekawe prezentacje, a dzieci mają możliwość pracy na dużym ekranie.
Przy każdej z sal znajduje się szatnia z osobnymi półeczkami na czapeczki, wieszakami oraz specjalnymi półeczkami na buty. Łazienki urządzone zostały w sposób przyjazny dzieciom, gdzie priorytetową sprawą jest bezpieczeństwo. Rozmiary umywalek i sanitariatów zostały dostosowane do wzrostu małych dzieci tak, aby mogły one z nich swobodnie korzystać. Nasza szkoła posiada również halę sportową, w której odbywają się ćwiczenia gimnastyczne, zabawy okolicznościowe oraz wszelkiego rodzaju uroczystości takie jak: andrzejki, bal karnawałowy, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy i Taty, Dzień Dziecka. Możemy tutaj podczas zabaw i gier ruchowych korzystać z bogatego zestawu sprzętu sportowego. Dzięki czemu dzieci chętniej angażują się w różnorodną aktywność sportową, lepiej i skuteczniej rozwijają swoje umiejętności fizyczne i czerpią z tego dużą przyjemność. Na zewnątrz budynku znajduje się nowocześnie wyposażony plac zabaw, z którego dzieci korzystają w słoneczne dni oraz nowe boisko ze sztuczną nawierzchnią. Cały teren szkoły jest ogrodzony, co sprawia, że dzieci mogą czuć się bezpiecznie podczas zabawy.
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do naszej szkoły. Zabawki już nie mogą się doczekać, by trafić w dobre rączki.
Dzień Pluszowego Misia był świętowany przez przedszkolaków 26 listopada 2018r. Dzieci przyniosły swoje ulubione misie do szkoły, opowiadały dlaczego są dla nich takie ważne, przygotowały taniec z misiem.
Dzieci specjalnie na ten Dzień przygotowały wierszyk o Misiu i pięknie wystąpiły w klasowym konkursie recytatorskim. Przedszkolaki wykonały również pracę plastyczną „Mój przyjaciel Miś”. Każde dziecko otrzymało kotylion „przyjaciel Pluszowego Misia” oraz dyplom za udział w konkursie recytatorskim.
Dla wszystkich był to dzień pełen przytulania i radości.
Barbara Ryś
W dniu 07.11.2018 r. najmłodsze dzieci naszej szkoły wraz z wychowawczyniami odwiedziły groby Żołnierzy spoczywających na Limanowskim cmentarzu. Wizyta w tak ważnym miejscu wzbudziła w dzieciach powagę i zadumę. Dzieci wraz z Paniami odmówiły modlitwę za zmarłych i zapaliły znicze. Przedszkolaki doskonale wiedziały jak należy zachowywać się w tak poważnym miejscu.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy Urząd Pocztowy w Limanowej. Panie pracujące na Poczcie zapoznały nas zarówno ze swoją pracą, jak i z pracą listonoszy. Dzieci dowiedziały się co kryje się w skrytkach pocztowych, kto z nich korzysta oraz, że każdy właściciel takiej skrytki ma „specjalny” kluczyk, by dostać się do listu lub przesyłki. Zobaczyliśmy także miejsca, do których nieupoważnione osoby nie mają dostępu. Dzięki uprzejmości pracowników dzieci mogły zobaczyć gdzie sortowane są listy i paczki oraz w jakie miejsca (półki) trafiają, aby listonosze mieli do nich prosty dostęp i mogli każdego ranka zacząć swoją pracę.
Gorące podziękowania dla pracowników Poczty Polskiej w Limanowej składają wszystkie dzieci oraz wychowawcy.
,,Dla ludzi naprawdę wielkich
nie ma większej radości od tej,
gdy drugim mogą sprawić radość”.
Monika Dudek, Barbara Ryś
W drugim tygodniu listopada dzieci z klas 0 miały okazję odwiedzić piekarnię w Męcinie. Na miejscu czekała na nas sama właścicielka oraz przemiła załoga piekarni. Dzieci mogły zobaczyć urządzenia służące do wypieku pieczywa, np. różnego rodzaju mieszadła, ogromne piece, krajalnice. Udało się im nawet utrzymać ogromną „łopatę” służącą do wkładania i wyjmowania chleba z pieca. Jak powstaje chleb? – dla przedszkolaków z Mordarki, to już nie tajemnica. Dzieci były jednak bardzo zaskoczone informacją, że wszystko jest pieczone już w nocy, nad samym rankiem - pakowane i rozwożone do sklepów, by świeże i smaczne pieczywo mogło trafić także na ich stoły. Okazało się, że praca piekarza nie jest taka łatwa jak by się wydawało. Nie zniechęciło to jednak dzieci i wszystkie marzą o tym by w przyszłości zostać piekarzem.
Panie z cukierni przygotowały dla dzieci niespodziankę, nie tylko pokazały jak przygotowuje się ciasto na wypieki, ale pozwoliły dzieciom samodzielnie wyciąć ciasteczka, które zostały upieczone i podarowane dzieciom w prezencie. Dziękujemy również za prezenty w postaci ciasteczek i pysznego chleba.
Serdeczne podziękowania od dzieci i wychowawców składamy na ręce właścicieli piekarni Państwa Gawlik oraz wspaniałej załogi, która w interesujący i przemiły sposób przybliżyła najmłodszym uczniom szkoły w Mordarce, swoją pracę i funkcjonowanie piekarni.
Ta „smaczna” wizyta na długo pozostanie w pamięci dzieci.
Barbara Ryś, Monika Dudek, Joanna Sławek
W Oddziale Przedszkolnym w naszej szkole odbyła się akcja „Wymiana pocztówkowa” z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Dzieci wraz z wychowawcami wysłali do 100 przedszkoli pocztówkę z widokiem atrakcji swojej miejscowości, a w odpowiedzi otrzymali kartki zwrotne z całej Polski, jak i również z poza jej granic.
Dzięki zdjęciom otrzymanym od Pana Wojciecha Korabika - kierownika wydziału kultury i promocji Urzędu Gminy Limanowa, udało nam się stworzyć jedyną i niepowtarzalną pocztówkę naszej pięknej miejscowości. Dzieci na jednym ze zdjęć są w kamizelach odblaskowych. W ramach akcji „Odblaskowa szkoła” przesyłały pozdrowienia i zachęcały tym samym przedszkolaki z całej Polski i poza jej granic do noszenia odblasków. Do naszej szkoły spłynęły pocztówki z dalszych i bliższych zakątków naszego państwa i z zagranicy.
Wzięcie udziału w akcji związanej z wymianą widokówek z pozdrowieniami od maluchów z innych przedszkoli w Polsce lub za granicą to była rewelacyjna zabawa dla najmłodszych. Dzieci, które brały udział w wymianie pocztówkowej ze zniecierpliwieniem czekały na każdą nową pocztówkę.
Finalny efekt był zaprezentowany 8 listopada, kiedy to z wszystkich otrzymanych pocztówek dzieci wykonały kontur mapy Polski wypełniony 100-ma widokówkami. Nasza akcja odbyła się dzięki uprzejmości sponsorów: FUH „Walek” Szubryt Walenty, FHU Pilmus Anna Musiał, którzy bez wahania udzielili nam wsparcia, za co bardzo dziękujemy.
Organizatorki: Barbara Ryś, Monika Dudek
W dniu 18 października odwiedziła nas Pani Magdalena – leśniczy z Nadleśnictwa w Limanowej. Dzieci z niecierpliwością czekały na to spotkanie, bo kto jak nie Pani leśniczy wie o lesie i jego mieszkańcach najlepiej? Droga do lasu z naszej szkoły jest daleka, więc każde dziecko pamięta o noszeniu odblasków. Maluchy zapoznały się z pracą leśniczego oraz dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat lasu. Po wizycie wszystkie przedszkolaki doskonale już wiedzą na czym polega praca w takim zawodzie, co wolno w lesie, a czego należy się wystrzegać, by nie szkodzić drzewom i mieszkańcom lasu. Na pożegnanie maluchy wręczyły Gościowi wcześniej przygotowany obrazek.
Dziękujemy Pani Madzi za tak cenną lekcję.
Barbara Ryś
W dniu 28.09.2018 r najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Krakowa. W myśl zasady „Noś odblaski – świeć przykładem!” wszystkie dzieci i opiekunowie, by być dobrze widocznymi na drodze nie zapomnieli o odblaskowych kamizelkach. Przygoda w Krakowie rozpoczęła się od lekcji w Muzeum Narodowym. W ramach programu „Kultura Dostępna 2018” dzieci wzięły udział w bezpłatnych lekcjach pt „Kto Ty jesteś? Muzealna lekcja patriotyzmu”. Tutaj dowiedziały się jakie są symbole Narodowe naszego państwa, jak wyglądał strój rycerski i jak zmieniał się jego wygląd. Miały okazję zobaczyć miecze oraz wczuć się w rolę rycerza. Druga lekcja pokazowa „W pracowni współczesnego artysty” przybliżyła dzieciom świat sztuki, malarstwa oraz rzeźby. Dzieci poznały również różne materiały i techniki plastyczne. Obie lekcje wprawiły dzieci w skupienie i wzbudzały duże zainteresowanie. Zajęcia były przeplatane zadaniami dla dzieci, np. tworzenie pieczęci, kolorowanie wg kodu, kończenie rysunku postaci Józefa Piłsudskiego, malowanie techniką plastyczną „kolaż”, każdy mógł się poczuć jak prawdziwy artysta.
Po wizycie w Muzeum dzieci udały się na rejs statkiem po Wiśle. Tutaj mogły posłuchać legend, wcielić się w postacie, porysować, a także potańczyć. Największą frajdą był sam fakt płynięcia statkiem – niektóre dzieci robiły to po raz pierwszy.
Dziękujemy bardzo rodzicom za okazaną pomoc. Mamy nadzieję, że wszyscy bawili się wspaniale i czekamy na kolejny wspólny wyjazd…..
Barbara Ryś, Monika Dudek
We wrześniu mówiliśmy o bezpiecznym zachowaniu na drodze. Odbyliśmy liczne spacery i odwiedzili nas Panowie POLICJANCI, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy – czego dzieci słuchały z zaciekawieniem. Panowie pokazali dzieciom kajdanki i swoje czapki, które dzieci mogły przymierzyć. Przypomnieli mam również jak należy poruszać się po drodze i nauczyli nas jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. ,,Niema to jak przechodzić przez pasy z Panem POLICJANTEM” – powiedziały dzieci i obiecały, że w drodze do szkoły i ze szkoły do domu będą nosić odblaski.