„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”
[Lech Kaczyński]
Uczniowie klasy piątej w montażu słowno-muzycznym, z wykorzystaniem multimediów „przywrócili” pamięć o żołnierzach podziemia niepodległościowego i oddali cześć poległym w walce za wolność i niezależność Polski, zniewolonej przez reżim komunistyczny, narzucony nam przez ZSRR po II wojnie światowej.
Uczniowie przypomnieli, że w roku największej aktywności zbrojnego podziemia w 1945r. działało w nim bezpośrednio ok. 200 tysięcy konspirantów. Nazywano ich żołnierzami WYKLĘTYMI i próbowano wymazać pamięć o nich i ich bohaterstwie nazywając bandytami. Mimo represji, cierpienia i śmierci okazali się NIEZŁOMNI zasadom i wartościom, którym byli wierni podczas wojny i po jej zakończeniu, sprzeciwiając się narzuconej władzy i zajęciu jednej trzeciej terytorium Polski przez Armię Czerwoną. Pozostali NIEZWYCIĘŻENI, bo chociaż wielu z nich zginęło bestialsko zamordowanych lub spędziło długie lata w ubeckich więzieniach, to jednak ich idea, zasady i wartości stała się wzorem dla kolejnych pokoleń Polaków. Pozwoliły one na zrzucenie zależności od Rosji i odzyskanie wolności w 1989 roku.
Przygotowana prezentacja pozwoliła emocjonalnie przeżyć to narodowe święto i poszerzyła wiedzę o bohaterach, którym zawdzięczamy WOLNĄ I NIEZALEŻNĄ OJCZYZNĘ. Uczniowie będą mogli ponadto samodzielnie odkrywać losy, poznawać historię i życiowe wartości, które przyświecały NIEZŁOMNYM. Liczymy, że będą się one stawały wartościami, którymi będziemy kierować się w naszym życiu i my. Duma, honor, odwaga, prawda, poświęcenie, oddanie to wartości uniwersalne i jakże ważne dla życia społecznego i obywatelskiego naszej małej i dużej OJCZYZNY.
Montaż słowno-muzyczny można obejrzeć na Facebooku naszej szkoły. Zachęcamy do samodzielnego poszerzania wiedzy na ten temat. Niech to samokształcenie stanie się formą uczczenia Pamięci o „Wyklętych – Niezłomnych – Niezwyciężonych”.
Kazimiera Biernat