Tydzień Edukacji Globalnej
E-dziennik
Plan lekcji
Szkolny blog
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.20 - 9.05
39.15 - 10.00
410.10 - 10.55
511.15 - 12.00
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.20 - 9.05
39.15 - 10.00
410.10 - 10.55
511.15 - 12.00
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Facebook
Bezpieczne wakacje
Tydzień Edukacji Globalnej
19 Grudzień 2014

Tydzień Edukacji Globalnej

       W dniach 15-23 listopada 2014 roku w naszej szkole – Zespole Szkół w Mordarce obchodziliśmy Tydzień Edukacji Globalnej. W ramach TEG została przygotowana duża wystawa wyeksponowana na głównym holu szkoły. Znaczną jej część stanowiły prace plastyczne dzieci z klas 4-6. Uczniowie mieli dwa tematy prac plastycznych do wyboru: "Edukacja to prawo człowieka, lecz nie wszyscy mogą się uczyć", "Czy wiesz, co zjesz jutro? Nie wszyscy na świecie są pewni codziennego posiłku".

 Tydzień Edukacji Globalnej

       W dniach 15-23 listopada 2014 roku w naszej szkole – Zespole Szkół w Mordarce obchodziliśmy Tydzień Edukacji Globalnej. W ramach TEG została przygotowana duża wystawa wyeksponowana na głównym holu szkoły. Znaczną jej część stanowiły prace plastyczne dzieci z klas 4-6. Uczniowie mieli dwa tematy prac plastycznych do wyboru:

  • Edukacja to prawo człowieka, lecz nie wszyscy mogą się uczyć.
  • Czy wiesz, co zjesz jutro? Nie wszyscy na świecie są pewni codziennego posiłku.

Pierwszy temat konkursu wiązał się z realizowanym w klasach 4-6 projektem „Razem dla rozwoju. Edukacja globalna w szkołach”, w ramach którego uczniowie wzięli udział w cyklu lekcji wprowadzających do tematyki edukacji globalnej. Drugi wynikał z tematu tegorocznego TEG 2014, jakim jest „Bezpieczeństwo żywnościowe”.
       Nagrodzeni w konkursach uczniowie, którzy najlepiej oddali w formie rysunku zagadnienia dostępności edukacji na świeci oraz głodu na świecie to:
I miejsce – Gabriela Jasica
II miejsce – Anna Gołąb
III miejsce – Anna Król
IV miejsce – Mariusz Jasica
V miejsce – Patrycja Nawalaniec i Natalia Bieda
Gratulacje należą się jednak wszystkim uczniom, którzy zainteresowali się tą ważną tematykę i zaangażowali w wykonanie prac. Prace pozostałych uczniów, które nie zajęły czołowych miejsc, ale trafiły na wystawę, zostały docenione małymi nagrodami pocieszenia. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pochwały do zeszytu wychowawcy. Dziękujemy przy tej okazji SKO, p.Warzesze, p.Szewczyk oraz p.Odziomek za przekazanie nagród dla dzieci.
       Oprócz nagrodzonych prac na wystawie umieszczono informacje: o prawach człowieka, dane PAH o głodzie na świecie, Sprawiedliwym Handlu, pojęcia żywności zrównoważonej, bezpieczeństwa żywnościowego, ciekawostki o produkcji kakao, bananów, jaj, wskazówki jak postępuje świadomy konsument, o ekologicznym stylu życia, opowiadania o szkole pod palmami, o talentach ludzkich, akuszerce w Indiach, o tegorocznej laureatce Pokojowej Nagrody Nobla – Malali.
       Uczniowie całej szkoły (ok.360), ich rodzice, znajomi mogli oglądać wystawę i czytać informacje na niej wywieszone. Na przerwach zawsze grupka uczniów przyglądała się plakatom, rysunkom czy zdobywała nowe wiadomości i umiejętności, czytając dane. Dzieci przygotowywały się w ten sposób do quizu, który miały niebawem rozwiązać oraz odpowiedzialnego konsumpcyjnie życia w społeczeństwie.
       Jako szczególny dzień TEG został wybrany w naszej szkole dzień 21 listopada 2014 r., kiedy to w klasach 4-6 w grupie około 90 uczniów odbyła się akcja dla świadomych konsumentów:
- „Podziel się”,
- wymienialnia ubrań, zabawek,
- quiz o świadomej konsumpcji.
Podczas akcji uczniowie w praktyce zastosowali wiedzę zdobytą podczas lekcji wychowawczych i Tygodnia Edukacji Globalnej. Bardzo chętnie wymieniali się i dzielili przyniesionymi rzeczami. Z radością oglądali przyniesione ubrania – dla dużych i małych, zabawki – pluszaki, autka, koniki i inne, i konsumowali żywność – kanapki, rogaliki, chrupki, cukierki, jabłka. Widać było, że sprawiało im to dużą frajdę i sprzyjało integracji. Gdy dzieci rozwiązywały quiz o świadomej konsumpcji, sprawdzały, czego nauczyły się podczas TEG. Dyskutowały na temat swoich zachowań konsumenckich. Dodatkowo nauczyciele całej szkoły zostali zachęceni do przeprowadzenia ciekawych zajęć z zakresu edukacji globalnej na swoich przedmiotach.
        Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole był ważnym i wartościowym wychowawczo wydarzeniem. Jednak czy nauczy wszystkie dzieci, że żywności się nie wyrzuca do kosza? Czy nauczy doceniać możliwość uczenia się i rozwijania swoich talentów i zainteresowań? Miejmy nadzieję, że tak. W każdym razie szkoła podejmuje starania, by tak było. Przyszłość pokaże, jaki będzie efekt.
       Realizatorami projektu „Razem dla rozwoju. Edukacja globalna w szkołach” w klasach 4 - 6 są wychowawcy: mgr Ewa Zelek, mgr Małgorzata Dunikowska, mgr Edyta Odziomek, mgr Renata Szewczyk.


Koordynator: mgr Ewa Zelek

Wyświetleń: 2916
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1Odstęp między wierszami
1Odstęp między paragrafami
1Odstęp między literami
1Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne