Odpowiednie ubranie z elementami odblaskowymi, latarka, dobrze spakowany plecak to początek miłego dnia na górskim szlaku. Jednak pogoda w górach jest bardzo zmienna i trzeba być przygotowanym na różne niespodzianki i niebezpieczne sytuacje. Deszcz, mgła, wypadek, zabłądzić- też można i co wtedy? Jak zachować się w takich sytuacjach? Jak bezpiecznie poruszać się po górach(i nie tylko), jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wyjścia w góry, o czym nie należy zapominać pakując plecak, co należy zrobić w razie wypadku, a czego absolutnie nie wolno robić. Jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych? Jak zachowywać się na stokach narciarskich, bo przecież niedługo sezon narciarski?
Odpowiedź na takie i inne pytania uczniowie znaleźli uczestnicząc w zorganizowanych zajęciach profilaktyczno-dydaktyczne mające na celu przygotowanie dzieci do bezpiecznego wędrowania po górach, oraz korzystania z stoków narciarskich. Ponad godzinna prelekcja połączona była z wyświetlaniem slajdów i pokazem sprzętu GOPR jakim posługują się Goprowcy podczas akcji ratowniczych.
Panowie Goprowcy instruowali i edukowali uczniów jak bezpiecznie wędrować, prawidłowo zachować się w górach i na trasach narciarskich. Mówili też o sytuacjach ekstremalnych, zagrożeniach spowodowanych warunkami pogodowymi (burza, mgła, spadek temperatury), prawidłowym zachowaniu się w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia. Poinstruowali uczniów jak udzielić pierwszej pomocy, pod jaki numer ratunkowy zadzwonić w górach.
Mam nadzieję, iż wiedza pozyskana podczas spotkania z ratownikami pozwoli na uniknięcie wielu wypadków w górach. Zaprezentowany w czasie szkolenia prawidłowy sposób przekazywania informacji na numer ratunkowy w górach 601100300 pozwoli na szybkie dotarcie ratowników do poszkodowanych w górach. Myślę, że poszkodowani będą na tyle odblaskowi i widoczni, iż ratownicy ich szybko zobaczą.
Małgorzata Król