Nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły już drugi rok z rzędu dołączyli do miliona uczestników tego prestiżowego wydarzenia. W szkole zostały zorganizowane zajęcia związane z kodowaniem i programowaniem. Wydarzenie zaznaczone na mapie inicjatyw z całej Europy zostało zatytułowane “Od przedszkolaka do ósmoklasisty - z programowaniem za pan brat”. W aktywnościach doskonalących umiejętności cyfrowe brały udział zarówno dzieci z oddziałów zerowych jak i uczniowie z klas I-VIII szkoły podstawowej.
Podczas zajęć w oddziałach przedszkolnych dzieci zapoznały się z obsługą robota edukacyjnego Super Doc. Wykonując ciekawe zadania przedszkolaki zostały wprowadzone w podstawy kodowania i programowania. Planując drogę robota ćwiczyły orientację w przestrzeni, znajomość kierunków oraz logiczne myślenie. Dzieci wykonywały również zadania z kodowania, z wykorzystaniem plansz i tablicy multimedialnej.
Pierwszoklasiści wykonując zadania związane z programowaniem korzystali z robota edukacyjnego Photon. Zaprogramowany robot poruszał się, wydawał dźwięki i zmieniał kolor czułek. Dzieci podczas zajęć utrwalały znajomość kierunków oraz doskonaliły umiejętność przeliczania, dodawania i odejmowania w zakresie 10. Zadaniem pierwszoklasistów było również odkodowanie jesiennego obrazka. Podczas zajęć uczniowie z klas IV-VIII dowiedzieli się, jak uruchomić aplikację do sterowania Skribotem oraz jak ją sparować z robotem. Uczniowie poznali zasadę działania poszczególnych sensorów i efektorów Skribota, a następnie stosowali zdobytą wiedzę w praktyce, aby stworzyć algorytm dla robota. Zaprogramowali również trasę robota na matach miejskich.
Nasi uczniowie podeszli do wykonywania zadań z ogromnym zaangażowaniem. Wykazali się pomysłowością, kreatywnością, a także wytrwałością. Jako społeczność szkolna cieszymy się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do puli wszystkich aktywności w tym wspaniałym wydarzeniu.
Organizatorki tygodnia kodowania: Klaudia Matyasik-Bieda, Barbara Ryś, Maria Salamon, Sylwia Tąta, Małgorzata Warzecha