Niecodzienne lekcje klas pierwszych
E-dziennik
Plan lekcji
Szkolny blog
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.20 - 9.05
39.15 - 10.00
410.10 - 10.55
511.15 - 12.00
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.20 - 9.05
39.15 - 10.00
410.10 - 10.55
511.15 - 12.00
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Facebook
Bezpieczne wakacje
Niecodzienne lekcje klas pierwszych
13 Październik 2013

Niecodzienne lekcje klas pierwszych gimnazjum

         4 i 5 października klasy pierwsze udały się pod opieką nauczycieli  na trzy niezwykłe lekcje do Limanowej, aby odwiedzić  ważne miejsca dla każdego mieszkańca regionu limanowskiego. Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie dokładnie zwiedzili Bibliotekę Publiczną. Dzięki gościnności pani dyrektor Joanny Michalik oraz pań pracujących w poszczególnych działach, młodzież naszej szkoły wie, gdzie ma się udać po wiedzę. Aby przygotować referat na lekcję albo zrealizować projekt edukacyjny, zawsze w miłej i spokojnej atmosferze będą mogli skorzystać z bogatego księgozbioru oraz zasobów internetowych czytelni, będą też mogli wypożyczyć książki, a nawet czasopisma.

 

 Niecodzienne lekcje klas pierwszych gimnazjum

       4 i 5 października klasy pierwsze udały się pod opieką nauczycieli  na trzy niezwykłe lekcje do Limanowej, aby odwiedzić  ważne miejsca dla każdego mieszkańca regionu limanowskiego. 

      Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie dokładnie zwiedzili Bibliotekę Publiczną. Dzięki gościnności pani dyrektor Joanny Michalik oraz pań pracujących w poszczególnych działach, młodzież naszej szkoły wie, gdzie ma się udać po wiedzę. Aby przygotować referat na lekcję albo zrealizować projekt edukacyjny, zawsze w miłej i spokojnej atmosferze będą mogli skorzystać z bogatego księgozbioru oraz zasobów internetowych czytelni, będą też mogli wypożyczyć książki, a nawet czasopisma.

      Następnie w izbie regionalnej uczestniczyli w ciekawej lekcji o regionie, dowiedzieli się, jak wiele znanych osób zasłużonych dla Polski i regionu pochodzi z powiatu limanowskiego, m.in. Władysław Orkan, Zygmunt Berling, Józef Bek. O nich wszystkich gromadzone są w tym dziale bogate informacje. Kolejne lekcje to plastyka i język polski, czyli oglądanie wystawy obrazów Wojciecha Górki . O autorze prac  i cechach jego artystycznej twórczości ciekawie opowiedzieli uczniowie: Dawid Plata i Filip Syktus z kl. IB oraz Wiktoria Czajka z kl. IA, którzy samodzielnie zdobyli informacje i odpowiednio je zaprezentowali.

       Następnie kl. IB udała się na lekcję geografii do Centrum Informacji Turystycznej,  gdzie uczniowie utrwalili i poszerzyli wiedzę na temat Limanowej oraz  całego Beskidu Wyspowego. Na koniec  wzięli udział w konkursie wiedzy geograficznej.  Zwycięzcami zostali następujący uczniowie: Ilona Janczyk, Klaudia Lis, Marcin Młynarczyk i Dawid Plata.

       Klasa IA odbyła inne lekcje, a mianowicie historii i języka polskiego, spokojnie spacerując po Limanowskim Cmentarzu Parafialnym.  Zaraz po wejściu na starszą część cmentarza cała grupa zatrzymała się przed Kaplicą Marsów, informacje o tym miejscu przeczytała uczennica Aleksandra Kuna, następnie wszyscy w ciszy i skupieniu, ale też z ogromną ciekawością udali się na poszukiwanie najstarszych grobów. Jakież było zaskoczenie, gdy na tablicy nagrobnej chłopcy odczytali rok urodzin 1818, a w dodatku zobaczyli inną pisownię imion: „Maryja”, Zofija” (namacalny dowód na to, jak nasz język się zmienia), a później tablica z informacją o tym, że tu złożono prochy księdza, który całe życie poświęcił ojczyźnie i został spalony w obozie koncentracyjnym w Dachau.  W coraz większej zadumie młodzież zatrzymała się nad grobami poległych w I i II wojnie światowej oraz w czasach komunizmu. Tutaj przewodniczący klasy Adam Dziedzic zapalił znicz i wszyscy głośną  modlitwą uczcili ich pamięć.  Później jeszcze krótka informacja o walkach na Jabłońcu w 1914r. oraz niezwykle ciekawa opowieść pani Emilii Kolawy o Wincentym Gawronie, bracie jej babci.  A  na zakończenie lekcja poezji. Uczniowie w skupieniu wysłuchali  wierszy Jana Twardowskiego: „O spacerze po cmentarzu wojskowym „ oraz „Śpieszmy się kochać ludzi” przeczytanych przez polonistkę  mgr S. Abram. Do tych utworów komentarz nie był potrzebny,  analizę i interpretację zastąpiło     miejsce i odpowiedni nastrój, a najważniejszym stało się odpowiednie przeżycie.

       Ale to nie koniec lekcji historii. Klasa IA, w drodze do muzeum, zatrzymała się przed Bazyliką, by przed tablicą pamiątkową złożyć hołd oraz pomodlić się za żołnierzy wyklętych, za tych, co polegli w Katyniu, Charkowie, Miednoje, a następnie wejść do kościoła w celu oglądnięcia dwóch witraży zaprojektowanych przez Wincentego Gawrona i na chwilę modlitwy. Muzeum Regionalne  - to miejsce, które zwiedziły obydwie klasy. Oglądając wystawę etnograficzną i słuchając opowiadania pani przewodnik w kl. IA oraz pani mgr E Kolawy w kl. IB uczniowie zapoznali się z historią i kulturą regionu, z ciekawością spoglądali na dawne sprzęty domowe i rolnicze, niektórzy rozpoznawali takie, które są jeszcze w domu ich babci czy dziadka. Kolejna izba i kolejna wystawa, tym razem „Dawna apteka”. W tym miejscu czas na lekcję chemii i taką przeprowadził dyrektor mgr Paweł Ciuła. Pokazywał klasie IB sprzęt i szkło laboratoryjne potrzebne do przygotowania lekarstw.  Wszyscy z zainteresowaniem oglądali małe wagi, flaszeczki, pojemniczki, zabytkowe,  tajemnicze szafy kryjące dziwne medykamenty oraz drzewo genealogiczne pierwszych właścicieli apteki.

       Na koniec wycieczki coś specjalnie dla zdrowia. Powrót piechotą ku „zadowoleniu” umęczonych, ale zadowolonych gimnazjalistów. Czy w pamięci naszych uczniów zostanie jakiś ślad po tych niecodziennych lekcjach? 

Organizatorzy wycieczki: mgr Paweł Ciuła, mgr Emilia Kolawa, mgr Stanisława Abram

Wyświetleń: 1334
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1Odstęp między wierszami
1Odstęp między paragrafami
1Odstęp między literami
1Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne