W tym roku szkolnym obchodziliśmy dziesiąte urodziny gazetki „Figielek”. Z tej okazji powstał jubileuszowy nr 35 gazetki, dostępny też na stronie internetowej szkoły, przeprowadzono konkurs na najpiękniejsze życzenia dla redakcji z nagrodami ufundowanymi przez SKO oraz przygotowano wystawę archiwalnych numerów pisemka. To było prawdziwe święto. Nakład rozszedł się jak świeże bułeczki, czytelnicy napisali piękne życzenia, a wystawa cieszyła się zainteresowaniem.
W tym roku szkolnym obchodziliśmy dziesiąte urodziny gazetki „Figielek”. Z tej okazji powstał jubileuszowy nr 35 gazetki, dostępny też na stronie internetowej szkoły, przeprowadzono konkurs na najpiękniejsze życzenia dla redakcji z nagrodami ufundowanymi przez SKO oraz przygotowano wystawę archiwalnych numerów pisemka. To było prawdziwe święto. Nakład rozszedł się jak świeże bułeczki, czytelnicy napisali piękne życzenia, a wystawa cieszyła się zainteresowaniem.
Przypomnijmy kilka informacji związanych z czasopismem.
Trochę historii. „Figielek” to gazetka Szkoły Podstawowej w Mordarce. Powstała w 2005 roku. To czasopismo, w którym poruszane są tematy interesujące zarówno dla uczniów, pracowników szkoły jak i rodziców. Ma ono na celu: rozbawić, pouczyć, zainteresować i wzruszyć. Stałe działy w pisemku to: Aktualności, Twórczość uczniów, Temat miesiąca, Humor, Ciekawostki, Krzyżówki, Magia kuli ziemskiej, Czas na refleksję, Naszym zdaniem, Połam język. W gazetce obok różnorodnej tematyki znajdują się różne formy wypowiedzi jak: sprawozdanie, wywiad, sondaż, fraszka, bajka, wiersz, scenariusz, opowiadanie, zagadka, życzenia. Do tej pory wydano 35 numerów o średniej ilości egzemplarzy 40. Obecnie w ciągu roku szkolnego tworzone są trzy numery. Opiekunem redakcji jest pani Ewa Zelek. W szkolnej bibliotece znajdują się wszystkie archiwalne numery „Figielka”, a od czasu powstania strony internetowej szkoły, dostępne jest także e-wydanie w postaci pdf w zakładce Gazetka Figielek na www.zsmordarka.pl
Jak to się robi? Pisemko powstaje poprzez zebranie od chętnych, pełnych pasji uczniów materiałów literackich, plastycznych, łamigłówek, rebusów. Materiały są przepisywane na komputerze lub skanowane. Młodzi dziennikarze często korzystają z poczty e-mail do przesyłania dokumentów, ponieważ pracują także samodzielnie w domu. Po zebraniu prac w wybrany przez uczniów dzień organizowane jest koło redakcyjne, by złożyć i ozdobić jak najpiękniej gazetkę. Podczas składania dzieci lubią prowadzić dialogi, dyskusje, żartować. Na zajęciach panuje wtedy miła, radosna atmosfera. Następnie najbardziej zaangażowani uczniowie, ale także inni chętni rozprowadzają gazetkę w szkole.
Kto tworzy pismo? Stale w redakcji działa około 6 uczniów, doraźnie parokrotnie więcej. Od początku istnienia gazetki najbardziej aktywni byli: Agnieszka Mąka, Monika Wojtas, Sylwia Dutka, Monika Uryga, Katarzyna Słowiak, Kinga Baszczuk, Patrycja Koper, Ewelina Janik, Anna Górka, Monika Grzesik, Angelika Dąbrowska, Krzysztof Szubryt, Gabriela Twaróg, Justyna Mikołajczyk, Krzysztof Jasica, Krzysztof Papież, Krzysztof Niezabitowski, Damian Stypuła, Julia Niemiec, Patryk Lupa, Katarzyna Olesiak, Agnieszka Jędrzejek, Aleksandra Stypuła, Patrycja Dunikowska, Anna Pawlik, Marta Dudek, Wiktoria Słowiak, Renata Słowiak, Zuzanna Szewczyk, Katarzyna Raczek, Natalia Odziomek.
Aktualny skład redakcji: Faustyna Opiela, Małgorzata Jasica, Anna Czachura, Gabriela Jasica, Weronika Król, Oliwia Włodarczyk, Anna Król.
Praca w kole uczy, bawi, rozwija twórcze myślenie i wyobraźnię młodych redaktorów. Uczniowie działający w kółku redakcyjnym mają różne sukcesy, takie małe, ale ważne dla każdego z nich, jak np. wiara we własne możliwości, otwartość, uspołecznienie, lepsze oceny z języka polskiego, ale i większe. O nich poniżej.
Sukcesy:
*W roku szkolnym 2009/2010 I miejsce w Powiatowym Konkursie Gazetek Szkolnych organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące w Limanowej.
*W roku szkolnym 2010/2011 w tym samym konkursie II miejsce, natomiast dzieci prezentujące swoją pracę na tymże konkursie zajęły I miejsce.
*W roku szkolnym 2011/2012 II miejsce w tym samym konkursie.
*W roku szkolnym 2013/2014 w Ogólnopolskim Konkursie Junior Media pt. "Juniorowi sportmaniacy" Anna Pawlik zajęła III miejsce za opis sportowego bzika – wrestlingu.
Dzięki nawiązaniu współpracy z Dobrym Tygodnikiem Sądeckim młodzi dziennikarze zdobywali także nagrody książkowe za publikację na jego łamach swoich artykułów. Byli to: Katarzyna Raczek, Anna Pawlik, Renata Słowiak, Natalia Odziomek, Kacper Golonka, Natalia Ryś, Łukasz Król, Paweł Mól, Mateusz Jędrzejek, Łukasz Jędrzejek, Miłosz Hebda, Damian Zając, Oliwia Włodarczyk. Jednak największą frajdą było niewątpliwie to, że mogli zobaczyć swoje zdjęcie i przeczytać własną twórczość w prawdziwej gazecie o nakładzie 15 tys. egzemplarzy i regionalnym zasięgu.
„Figielku”, życzymy Ci kolejnych 10 lat, a młodym redaktorom wielu ciekawych pomysłów i wytrwałości!
Ewa Zelek