W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole będzie realizowany program: "Mądrze rozwiązujmy konflikty". Program jest przeznaczony dla klas I-III gimnazjum. Głównym celem programu jest propagowanie idei sprawiedliwości naprawczej oraz uczenie młodzieży rozwiązywania konfliktów i sporów rówieśniczych bez przemocy - poprzez rozmowy, dialog prowadzący do porozumienia. Temu właśnie służy procedura mediacyjna, dzięki której młody człowiek potrafi ocenić granice wolności, ...
W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole będzie realizowany program: "Mądrze rozwiązujmy konflikty". Program jest przeznaczony dla klas I-III gimnazjum. Głównym celem programu jest propagowanie idei sprawiedliwości naprawczej oraz uczenie młodzieży rozwiązywania konfliktów i sporów rówieśniczych bez przemocy - poprzez rozmowy, dialog prowadzący do porozumienia. Temu właśnie służy procedura mediacyjna, dzięki której młody człowiek potrafi ocenić granice wolności, wypracować sposób w jaki osiągnąć można swój cel, jak wyznaczyć i realizować swoje potrzeby oraz jak godzić je z wolnością i potrzebami innych osób. Udział w mediacji uczy też brania odpowiedzialności za swoje czyny i podjęte decyzje, co uświadomi młodemu człowiekowi jego podmiotowość w rozwiązywaniu konfliktu.
Samodzielne rozwiązywanie konfliktów przez uczniów, poprzez rozmowy i zawieranie porozumienia, jest również ważne dla nauczycieli, którzy mogą skorzystać z twórczej wyobraźni młodzieży i jej konkretnych pomysłów, co może w znaczny sposób przyczynić się do skutecznego zapobiegania przemocy fizycznej i psychicznej w środowisku szkolnym.
W ramach programu planuje się spotkania edukacyjne dot. m. in. podstawowych zagadnień z zakresu prawa, anatomii i psychologii konfliktu, sprawiedliwości naprawczej i mediacji, metod radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych i przestrzegania norm moralnych.
Spośród chętnych uczniów zostanie wybrana grupa, która weźmie udział w szkoleniu warsztatowym, przygotowującym do pełnienia roli mediatorów rówieśniczych w szkole. Warsztaty odbędą się w ramach projektu "Jak być wolnym od uzależnień" realizowanego przez Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży "Kana" przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Obejmuje ono 20 godzin dydaktycznych treningu mediacyjnego oraz 4 godziny dydaktyczne praktyki w prowadzeniu mediacji rówieśniczych. Warsztaty psychoeduakcyjne składają się z krótkich mini komentarzy dotyczących tematyki mediacji, symulacji sytuacji konfliktowych, scenek i dramy. Uczniowie Ci zostaną przygotowani do tego, by w przyszłości pomagać swoim kolegom dochodzić do porozumienia w ewentualnych sporach i przejmować przez nich odpowiedzialność za to porozumienie.
Podczas trwania programu odbędzie się również konkurs literacki pt. „Czy mediacja rówieśnicza może przeciwdziałać przemocy w szkole” oraz konkurs plastyczny pt. „Mediacje – spokój, harmonia, zgoda”.
Oczekiwane rezultaty wdrożenia programu:
• Wprowadzenie do pracy z wychowankami metody mediacji rówieśniczej.
• Rozwinięcie umiejętności wychowanków w zakresie rozwiązywania konfliktów.
• Rozwinięcie umiejętności komunikacji.
• Kształtowanie postawy tolerancji i sytemu wartości wychowanków.
Termin realizacji warsztatów: 26 września, 3 października
mgr Alina Górszczyk