Koło redakcyjne
E-dziennik
Plan lekcji
Szkolny blog
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.25 - 9.10
39.20 - 10.05
410.15 - 11.00
511.20 - 12.05
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.25 - 9.10
39.20 - 10.05
410.15 - 11.00
511.20 - 12.05
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Facebook
Bezpieczne wakacje
Koło redakcyjne
12 Marzec 2012

Koło redakcyjne "Figielek"

      „Figielek” to gazetka Szkoły Podstawowej w Mordarce. Powstała w 2005 roku. To czasopismo, w którym poruszane są tematy interesujące zarówno dla uczniów, pracowników szkoły jak i rodziców. Ma ono na celu: rozbawić, pouczyć, zainteresować i wzruszyć. Stałe działy w pisemku to: aktualności, twórczość uczniów, temat miesiąca, humor, ciekawostki, krzyżówki, czas na refleksję, legendy polskie, połam język, powiedzonka. W gazetce obok różnorodnej tematyki znajdują się różne formy wypowiedzi jak: sprawozdanie, wywiad, sondaż, fraszka, bajka, wiersz, scenariusz, opowiadanie, zagadka, życzenia. Do tej pory wydano 23 numery o średniej ilości egzemplarzy 40. Obecnie w ciągu roku szkolnego tworzone są trzy numery. Opiekunem redakcji jest pani mgr Ewa Zelek. W szkolnej bibliotece znajdują się wszystkie archiwalne numery „Figielka”.
 
      
       Pisemko powstaje poprzez zebranie od chętnych, pełnych pasji uczniów materiałów literackich, plastycznych, łamigłówek, rebusów. Po zebraniu prac w wybrany przez uczniów dzień organizowane jest koło redakcyjne, by złożyć i ozdobić jak najpiękniej gazetkę. Podczas składania dzieci lubią prowadzić dialogi, dyskusje, żartować. Na zajęciach panuje wtedy miła, radosna atmosfera. Następnie najbardziej zaangażowani uczniowie, ale także inni chętni rozprowadzają gazetkę w szkole. Stale w redakcji działa około 11 uczniów, doraźnie nawet dwukrotnie więcej. Od początku istnienia gazetki najbardziej aktywni byli: Agnieszka Mąka, Monika Wojtas, Sylwia Dutka, Monika Uryga, Katarzyna Słowiak, Kinga Baszczuk, Patrycja Koper, Ewelina Janik, Anna Górka, Monika Grzesik, Angelika Dąbrowska, Krzysztof Szubryt, Gabriela Twaróg, Justyna Mikołajczyk, Krzysztof Jasica, Krzysztof Papież, Krzysztof Niezabitowski, Damian Stypuła, Julia Niemiec, Patryk Lupa, Katarzyna Olesiak, Agnieszka Jędrzejek, Aleksandra Stypuła, Patrycja Dunikowska, Anna Pawlik, Marta Dudek, Wiktoria Słowiak, Renata Słowiak, Faustyna Opiela, Weronika Król, Oliwia Włodarczyk, Gabriela Jasica, Anna Czachura, Anna Król.

      

       Praca w kole uczy, bawi, rozwija twórcze myślenie i wyobraźnię małych redaktorów. Daje także możliwość uczestniczenia w bezpłatnych warsztatach dziennikarskich – rok temu w Krakowie, w tym roku w Limanowej. Uczniowie działający w kółku redakcyjnym mają różne sukcesy, takie małe, ale ważne dla każdego z nich jak np. wiara we własne możliwości, otwartość, uspołecznienie, lepsze oceny z języka polskiego. Dzieci zdobywają także nagrody pozaszkolne, gdyż pisemko ma już na swoim koncie sukcesy:

• W roku szkolnym 2009/2010 zajęło I miejsce w Powiatowym Konkursie Gazetek Szkolnych organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące w Limanowej
.
Reportaż z konkursu można zobaczyć na stronach:
http://www.limanowa.in/wydarzenia/portal-szkolny;najlepsze-gazetki,1431.html

III Powiatowy Konkurs Gazetek Szkolnych

• W roku szkolnym 2010/2011 osiągnęło w tym samym konkursie II miejsce, natomiast dzieci prezentujące swoją pracę na tymże konkursie zajęły I miejsce.
Fotoreportaż z konkursu można obejrzeć na następujących stronach:
http://www.limanowa.in/galeria/wydarzenia;final-iv-powiatowego-konkursu-gazetek-szkolnych,250.html

http://www.powiat.limanowa.pl/pl/7400/50723/IV_Powiatowy_Konkurs_Gazetek_Szkolnych.html

• 29 marca  roku szkolnego 2011/2012 zdobyło II miejsce w konkursie jw.
Relację z konkursu można zobaczyć na stronach: 
http://tv28.pl/1826-quottrojkaquot-i-quotekspresik-szkolnyquot-to-najlepsze-redakcje-szkolne-w-powiecie

http://www.powiat.limanowa.pl/pl/7400/82786/V_Powiatowy_Konkurs_Gazetek_Szkolnych.html

http://cdn1lo.cba.pl/album/V_powiatowy_konkurs_gazetek_szkolnych/index.html

• W roku szkolnym 2015/2016 - pisemko otrzymało wyróżnienie w Małopolskim Konkursie Gazetek Szkolnych "Prasówka", znajdując się w gronie 5 finalistów. 

      Zespół redakcyjny uczestniczy od kilku lat w programie  Junior Media. Junior Media to edukacyjny projekt dzienników regionalnych Polskapresse i Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON skierowany do szkół – uczniów i nauczycieli. Program ten przede wszystkim integruje zespół redakcyjny, ale ma także na celu zapoznać z tajnikami dziennikarstwa, profesjonalnym warsztatem redaktora. Na internetowej platformie do tworzenia gazet w redakcji on-line budowane są gazetki. Powstają na makietach dzienników regionalnych. Gazetki zrobione w tym systemie mogą być umieszczane na stronie www.juniormedia.pl jako e-gazeta. Dzięki udziałowi w tym projekcie nasz „Figielek” będzie wydawany w bardziej profesjonalny i ciekawy sposób. Stałym celem redakcji jest bowiem tworzenie interesującej gazetki, którą każdy, a szczególnie uczeń, chętnie weźmie do ręki i przeczyta od A do Z.

Na zakończenie tej prezentacji prosimy przeczytać wiersz ucznia Krzysztofa Papieża o gazetce „Figielek”:

„Wesoły Figielek”
„Figielek” to nasza gazetka szkolna,
tworzy ją grupa bardzo zdolna.
W pisemku jest wiele konkursów,
krzyżówek, bajek i rebusów.

W konkursach można wygrać nagrodę super,
która czasem jest zabawniejsza niż komputer.
Wiele ciekawych tematów tam mamy
i chętnie wszyscy je zawsze czytamy.

Nasz „Figielek” to jest to!
Możesz tam znaleźć wszystko!
Uczy, bawi i rozśmiesza,
kiedy trzeba, nas pociesza.

A także obejrzeć sondę przygotowaną przez uczniów zespołu redakcyjnego w roku szkolnym 2011/2012.

 

 

 

 

 

 

Wyświetleń: 1136
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1Odstęp między wierszami
1Odstęp między paragrafami
1Odstęp między literami
1Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne