Metodami zastosowanymi podczas zajęć były: rozmowy, opowiadania, zagadki, objaśnienia i instrukcje. Metoda samodzielnych doświadczeń, obserwacja, pokaz oraz burza mózgów. Aby uatrakcyjnić i w sposób dostępny przekazać wiadomości dzieciom zastosowane zostały środki pochodzące głównie ze świata nowoczesnych technologii tj. prezentacje, filmy edukacyjne, nagrania piosenek, multibooki, aplikacja pozwalająca skanować kody OQ, komórki, program wordwall oraz plickers.
Projekt ten został zainicjowany przez dzieci. Podczas przeglądania klasowego kalendarza, uczniowie natrafili na kartkę z obrazkiem naszej planety i napisem „Dzień Ziemi”. Na początek obejrzeliśmy kilka filmów edukacyjny tj. „Dzień Ziemi”- Edukredki, „Rady na odpady” oraz „Ekologiczny dom”. Spróbowaliśmy swoich sił w kodowaniu. Dzięki zgromadzonym nakrętkom mogliśmy wykonać plakat promujący recykling oraz ochronę naszej planety, zanim jednak do tego doszło pobawiliśmy się nimi troszkę odwzorowując różne kształty, licząc, przeliczając oraz określając równoliczność zbiorów. Następnie w grupach ułożyliśmy sylwetkę ziemi wypełniając kontynenty odpowiednimi kolorami. Praca wyszła nam przepiękna.
Kolejnym krokiem było skanowanie kodów OR, które znajdowały się na ilustracjach pochodzących z multigrafii. Po dużej dawce teorii postanowiliśmy wykorzystać naszą wiedzę w praktyce. W dniu 22 kwietnia wzięliśmy udział w akcji organizowanej przez Gminę Limanowa promowania sadzenia drzew. Następnie, podzieliliśmy się na zespoły, dbając o nasze bezpieczeństwo nie zapomnieliśmy o kamizelkach odblaskowych, każda grupa otrzymała inny kolor worka. Dzieci doskonale wiedziały jakie rzeczy mają do nich trafić. Sprzątanie objęło teren placówki, przyległe do niej obiekty oraz najbliższe alejki osiedli. Po dokonaniu czynności porządkowych dokonaliśmy weryfikacji nabytej przez ostatnie dni wiedzy za pomocą plikersa (dzieci samodzielnie skanowały odpowiedzi rówieśników) oraz zadań z zasobów wordwalla. Nauczyliśmy się piosenki „nasza Planeta” z repertuaru Śpiewających Brzdący. Większość z naszych działań została udokumentowana w postaci zdjęć i nagrań, z których powstał film umieszczony na stronie naszej szkoły. Zapraszamy do zapoznania się z nim.
Sylwia Tąta