Corocznie w naszej szkole z tej okazji odbywały i odbywają się uroczystości upamiętniające ich bohaterstwo, poświęcenie i cierpienie. Są to apele, akademie, konkursy, projekty, itp. W bieżącym roku nie tylko nagrana i prezentowana była akademia, ale także wzięliśmy udział w projekcie Fundacji Wolność i Demokracja, która jest organizatorem Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym – największym biegiem pamięci w Polsce.
W ramach X edycji, z wielkim zaangażowaniem, skorzystaliśmy z zaproszenia skierowanego do szkół. Przygotowywany od stycznia bieg Tropem Wilczym – udał się znakomicie. Ogromne zaangażowanie, liczny udział młodzieży i ich wytrwałość w pokonaniu dystansu 1963 m. wpłynął na kształtowanie świadomej pamięci historycznej. Dystans biegu odwoływał się do daty schwytania ostatniego „leśnego” żołnierza – Józefa Franczaka pseudonim „Laluś”.
Podobną walkę do Żołnierzy Wyklętych prowadzą dzisiaj Ukraińcy, którym wolność i suwerenność chcą odebrać potomkowie Stalinowskiego Związku Radzieckiego, czyli Putinowska Rosja. Nie zabrakło zatem symboli – umieszczonej flagi ukraińskiej i oddania hołdu walczącym za wolność narodu ukraińskiego oraz wolność całego demokratycznego świata.
Zwycięzcami biegu zostali: Katarzyna Opiela, Maciej Trojanowski i Zofia Opiela. Zwycięstwo Kasi cieszy tym bardziej, bo to ona została wytypowana do możliwości zdobycia sportowego stypendium w ramach projektu. Zwycięzcom, ale także wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Zapraszamy również do obejrzenia nagrania o Żołnierzach Wyklętych przygotowanego przez klasę IVb pod opieką wychowawcy Małgorzaty Warzechy. Oprawa muzyczna została przygotowana przez szkolny chór pod opieką pani Marzeny Kasprzyk-Dudek. Film można znaleźć na szkolnym facebooku.
Kazimiera Biernat, Magdalena Kindlik, Janusz Zelek