W Muzeum Motyli "Arthropoda", uczestnicy mieli okazję zobaczyć ponad 4600 gatunków motyli z całego świata. Kolekcja zbierana była przez około 30 lat i w dalszym ciągu systematycznie jest uzupełniana. Na lekcji przyrodniczej prowadzonej w bardzo ciekawy, profesjonalny i przystępny sposób, uczniowie zaznajomili się z warunkami życia wybranych gatunków motyli, poznali najciekawsze ich zdolności, a także doskonałą sztukę kamuflażu. Wszyscy byli zachwyceni i podziwiali największą ekspozycję motyli w Polsce.
Następnie zwiedzanie kopalni rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Na dzielnych maluchach zjazd windą na głębokość 212 m zrobił ogromne wrażenia, niektórzy piszczeli w niebo głosy. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.
Najstarsza polska kopalnia soli zyskała zupełnie nowe oblicze, a wszystko dzięki oddaniu do użytku projektu multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu, jak również zalanie wodą podziemnych chodników.
Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zabrani zostali uczniowie. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomogli między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz” 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek i zjedzenie smacznego posiłku.
Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Uczestnicy wycieczki, nieco zmęczeni i śpiący, dotarli do Mordarki o godz. 17.00.
Małgorzata Król