Patrzę na życie jak na porywającą podróż poszukiwacza skarbów. Największe wartości, które nadają życiu blask – trwała miłość, szczęśliwa rodzina, twórcze pasje i ich realizacja… – można naprawdę odnaleźć! - Szymon Grzelak
"Archipelag Skarbów" to program profilaktyki zintegrowanej, który kierowany jest do młodzieży szkolnej - gimnazjalistów i licealistów. - Jesteśmy Poszukiwaczami Skarbu, za który każdy z nas uważa Prawdziwą Miłość. Na jej budowaniu najbardziej nam w życiu zależy, niezależnie od tego czy ktoś poszukuje swojej drugiej połówki czy też już ją odnalazł – czytamy na stronie internetowej programu.
Patrzę na życie jak na porywającą podróż poszukiwacza skarbów. Największe wartości, które nadają życiu blask – trwała miłość, szczęśliwa rodzina, twórcze pasje i ich realizacja… – można naprawdę odnaleźć! - Szymon Grzelak
"Archipelag Skarbów" to program profilaktyki zintegrowanej, który kierowany jest do młodzieży szkolnej - gimnazjalistów i licealistów. - Jesteśmy Poszukiwaczami Skarbu, za który każdy z nas uważa Prawdziwą Miłość. Na jej budowaniu najbardziej nam w życiu zależy, niezależnie od tego czy ktoś poszukuje swojej drugiej połówki czy też już ją odnalazł – czytamy na stronie internetowej programu. Program w naszej szkole odbędzie się dzieki współpracy z "Kaną". Centrum „Kana” w Nowym Sączu realizuje projekt pt. "Jak być wolnym od uzależnień", który został opracowany w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie profilaktyki i przeciwdziałaniu uzależnieniom w 2015 roku.
Celem programu jest profilaktyka uzależnień (alkohol, narkotyki), wychowanie ku miłości i odpowiedzialności za swoją seksualność, ograniczenie natężenia przemocy rówieśniczej w formie fizycznej i słownej oraz przemocy o podtekście seksualnym, profilaktyka HIV i AIDS.
W trakcie dwóch dni warsztatów przekazywana jest młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Młodzież uczy się jak radzić sobie z „tygrysami”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Młodzi dostają konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem (które jest piękne, ale bywa ślepe), ze złością i gniewem. Młodzież jest zachęcana do korzystania z tych wskazówek, trenowania własnej siły charakteru. Z przeprowadzonych badań wynika, że prawie każdy uczestnik programu wykorzystuje co najmniej jedną wskazówkę już w dniu warsztatów!
W Archipelagu Skarbów wykorzystany jest cały wachlarz różnorodnych metod pracy z grupą. Są to udźwiękowione prezentacje multimedialne, krótkie filmiki i muzyka. Są też dynamiczne ćwiczenia, do których masowo zgłaszają się ochotnicy – nagradzani z udział nie tylko brawami, ale także prezentami. Młodzież jest angażowana do tego by odpowiadać na pytania, głosować, a nawet śpiewać razem z trenerami „Szantę z Archipelagu Skarbów”. Humor przeplata się z poważnymi treściami w sposób, który daje młodzieży chwile wytchnienia i odreagowania.
Program obejmuje następujące elementy:
Dwa mitingi - interaktywne prezentacje warsztatowe dla | |
| |
|
Polecamy dla młodzieży i rodziców stronę www.archipelagskarbow.eu oraz www.ostoja.szkola.pl i www.kana.nowysacz.pl
mgr Alina Górszczyk