80 - lecie szkolnictwa w Mordarce
E-dziennik
Plan lekcji
Szkolny blog
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.20 - 9.05
39.15 - 10.00
410.10 - 10.55
511.15 - 12.00
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Lekcje i przerwy
LekcjaGodzina
17.30 - 8.15
28.20 - 9.05
39.15 - 10.00
410.10 - 10.55
511.15 - 12.00
612.20 - 13.05
713.15 - 14.00
814.10 - 14.55
Facebook
Bezpieczne wakacje
80 - lecie szkolnictwa w Mordarce
19 Styczeń 2016

80 - lecie szkolnictwa w Mordarce

Wszystko było nie tak dawno, choć minęło wiele lat,
Przeleciała także młodość karuzelą dawnych lat
Pozostały dziś wspomnienia, które echem niesie wiatr
A to święto jest nadzieją na powroty w dawny świat. 

    
       W dniu 14 stycznia bieżącego roku w Zespole Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego odbył się jubileusz osiemdziesięciolecia szkolnictwa w Mordarce. Uroczystość dedykowana była  byłym i obecnym pracownikom szkoły, wszystkim absolwentom, zaproszonym gościom, rodzicom i uczniom. W samo południe cała społeczność szkolna zgromadziła się na hali sportowej. Swoją obecnością zaszczycili nas: wójt gminy Limanowa inż. Władysław Pazdan, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół mgr Edyta Król, mgr Jacenty Musiał dyrektor biblioteki gminnej,  mgr Dorota Musiał kierownik GOPS, mgr Wojciech Korabik kierownik wydziału kultury i promocji gminy Limanowa, mgr Elżbieta Mordarska dyrektor ZNP,  mgr Wiesława Tudaj dyrektor Szkoły Podstawowej w Siekierczynie, pani Magdalena Pietrzak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Limanowej, proboszcz parafii Mordarka ks. Zbigniew Stabrawa.

       Uroczystość rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego Pan Paweł Ciuła. Przywitał zaproszonych gości, podkreślił znaczenie szkoły w społeczności lokalnej, zaangażowanie wszystkich, którym na sercu leżało jej dobro. Przypomniał nazwiska pierwszych nauczycieli, kierowników, dyrektorów, działaczy społecznych, katechetów. Wyraził ogromną wdzięczność osobom, dzięki którym nasza  szkoła nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby  twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się  stworzyć szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj – przyjazną, kolorową i otwartą na nowe.                          

       Uczniowie, którzy przygotowali akademię, zabrali wszystkich zebranych w podróż sentymentalną do początków XX wieku i czasów późniejszych. Przypomnieli historię szkolnictwa w Mordarce, wkład mieszkańców wsi i władz lokalnych w rozwój edukacji, wspominali czasy wojen, podkreślali ogromne zaangażowanie nauczycieli, katechetów i dyrektorów szkoły. Młodzież przedstawiła, jak zmieniały się warunki pracy i nauki  przez te 80 lat, jak tworzyły się zwyczaje, tradycje, związki z lokalną społecznością. Pokazała też swoje talenty: wokalne, taneczne, teatralne, sportowe, poetyckie. Zebrani goście podziwiali występ młodych solistów, chóru, zespołu teatralnego, zespołu folklorystycznego, którego członkowie występują w dwóch zespołach ludowych: Przyszowianie i Spod Kicek, recytatorów, dziewcząt tańczących w grupie cheerleaders, dzieci z najmłodszych klas, które pokazały, jak zmieniały się zwyczaje na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Uczniowie podkreślali, że szkoła umożliwia im rozwój talentów i zainteresowań, odkrywanie pasji, twórcze poznawanie świata, łączenie tradycji z nowoczesnością, przygotowuje ich do życia w dynamicznie zmieniającym się świecie, ale też pomaga zdobyć solidny system wartości. Na zakończenie młodzież podziękowała za owocną współpracę wszystkim instytucjom, które nas wspierają. Są to: Urząd Gminy Limanowa, Gminny Zespół Obsługi Szkół w Limanowej, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Policja, Straż Pożarna, zespół regionalny Spod Kicek, Fundacja Ostoja z Nowego Sącza, Miejski Ośrodek Sportu. Pamiątkowy folder i kwiaty otrzymali też emerytowani nauczyciele, dyrektorzy, pracownicy, rodzice i wszyscy zaproszeni goście, którym serdecznie dziękujemy za przybycie i słowa uznania.

      Jubileuszowa uroczystość była próbą weryfikowania całego  dorobku, próbą jakich wiele w swojej biografii przeżywa każda szkoła. Była także wzruszającą okazją do osobistego zmierzenia się z jej tradycją, systemem wartości i wypracowaną renomą. Nad przebiegiem uroczystości czuwali nauczyciele: mgr Marzena Kasprzyk Dudek, mgr Emilia Kolawa, mgr Barbara Klimek, mgr Edyta Odziomek, inż. Grzegorz Radziechowski, mgr Wiesław Mamak, p. Krzysztof Trojanowski. Pamiątkowy folder przygotowali: mgr Katarzyna Strug, mgr Wiesław Mamak, mgr Alina Górszczyk, mgr Ewa Zelek, mgr Barbara Klimek.

mgr Edyta Odziomek


Wyświetleń: 1939
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1Odstęp między wierszami
1Odstęp między paragrafami
1Odstęp między literami
1Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne