W dniu 17 maja 2016 w Nowym Sączu w MCK SOKÓŁ odbyła się konferencja na temat wychowania i profilaktyki pt. „Style wychowawcze a samodyscyplina dziecka”. Konferencja zorganizowana została przez Fundację Ostoja, z którą od kilku lat współpracujemy. Założycielem fundacji jest pani Halina Czerwińska, specjalista w dziedzinie wychowania. Nasza szkoła została wyróżniona obok dwóch gimnazjów z Nowego Sącza jako ta, która zrealizowała pakiet czterech programów profilaktyczno – wychowawczych. W trakcie konferencji wystąpiła pani pedagog Alina Górszczyk.
W dniu 17 maja 2016 w Nowym Sączu w MCK SOKÓŁ odbyła się konferencja na temat wychowania i profilaktyki pt. „Style wychowawcze a samodyscyplina dziecka”. Konferencja zorganizowana została przez Fundację Ostoja, z którą od kilku lat współpracujemy. Założycielem fundacji jest pani Halina Czerwińska, specjalista w dziedzinie wychowania. Nasza szkoła została wyróżniona obok dwóch gimnazjów z Nowego Sącza jako ta, która zrealizowała pakiet czterech programów profilaktyczno – wychowawczych:
- „Archipelag Skarbów”,
- „Mediacje rówieśnicze",
- „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”,
- „Golden Five”.
Podczas konferencji prelegenci przedstawili te cztery programy profilaktyczno-wychowawcze bardzo skuteczne w wychowaniu dzieci i młodzieży. Nauczyciele dzielili się swoimi doświadczeniami zdobytymi w związku z realizacją tych programów. Naszym przedstawicielem i prelegentem podczas spotkania była pani pedagog Alina Górszczyk. Opowiedziała ona o programach zrealizowanych w naszej szkole, jaki wpływ wywarły na naszych uczniów i jakie przyniosły korzyści. W bieżącym roku już po raz drugi w naszej szkole zagościł „Archipelag Skarbów”, po raz pierwszy „Mediacje rówieśnicze” oraz „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”. Czwarty z pakietu programów profilaktyczno - wychowawczych to program "Golden Five", który był wdrożony z sukcesem w naszej szkole. „Golden Five” jest to jeden z najnowszych programów profilaktycznych dający wiele narzędzi i umiejętności nauczycielowi wychowawcy. Wspomaga osiągnięcia szkolne i rozwój osobisty uczniów gimnazjum, zwłaszcza zagrożonych wykluczeniem. Pozwala budować dobre relacje pomiędzy nauczycielem a uczniem i sprawnie zarządzać klasą. Znajduje się na liście programów profilaktycznych Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie. Program został wdrożony w naszej szkole przez trzech nauczycieli: Małgorzatę Dunikowską, Małgorzatę Krawczyk oraz Elżbietę Trojanowską, którzy w czasie poprzedniej konferencji nt.: „Rozmawiajmy z nastolatkami” w Nowym Sączu z rąk pani Bożeny Jawor - Zastępcy Prezydenta Miasta Nowy Sącz, otrzymali tytuł „Złotego nauczyciela”, a szkoła dyplom „ Złotej szkoły” nadany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie.
Nasza szkoła przykładała i przykłada wielką wagę do realizacji działań profilaktyczno- wychowawczych i będzie wykorzystywać zdobyte doświadczenia oraz nadal szukać nowatorskich rozwiązań, aby jak najlepiej wspierać rozwój osobisty uczniów i wspomagac osiagnięcia szkolne.
Informacje o przebiegu konferencji w Nowym Sączu można znaleźć w artykule https://sadeczanin.info/kultura-edukacja-religia/z%C5%82oci-nauczyciele-i-z%C5%82ote-szko%C5%82y-z-naszego-regionu-z-certyfikatami, natomiast opis realizowanych w tym roku programów na stronie naszej szkoły w artykule: Profilaktyka zintegrowana w Zespole Szkół w Mordarce.
Małgorzata Dunikowska