W dniu 27 września grupa 25 uczniów, głównie uczestników koła matematycznego z Zespołu Szkół w Mordarce wraz z opiekunami w godzinach wieczornych wyruszyła na Małopolską Noc Naukowców 2013 do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. W Instytucie Technicznym dzieci i młodzież miały okazję poznać tajemnice świata nauki. Do późnych godzin wieczornych uczestniczyli w pokazach, eksperymentach, spotkaniach z naukowcami i konkursie matematycznym, w którym odniesli sukcesy.
W dniu 27 września grupa 25 uczniów, głównie uczestników koła matematycznego z Zespołu Szkół w Mordarce wraz z opiekunami w godzinach wieczornych wyruszyła na Małopolską Noc Naukowców 2013 do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. W Instytucie Technicznym dzieci i młodzież miały okazję poznać tajemnice świata nauki. Do późnych godzin wieczornych uczestniczyli w pokazach, eksperymentach, spotkaniach z naukowcami i konkursach.
Pokaz z ciekłym azotem prowadzony przez dr Witolda Przygodę wywarł na nich ogromne wrażenie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też pokazy doświadczeń z zakresu fizyki. Uczniowie odwiedzili również Laboratorium Automatyki i Robotyki, gdzie z wielki zaciekawieniem obejrzeli pokaz programowalnych robotów, pod okiem przewodnika naukowego sprawdzili na modelach sterowanie bramą, światłami skrzyżowania drogowego i funkcjonowanie inteligentnych instalacji w budynkach.
Chłopcom szczególnie podobało się w Laboratorium Mechatroniki Pojazdów Samochodowych, gdzie mogli obejrzeć i dotknąć zestawy demonstrujące silniki, skrzynię przekładniową, układ kierowniczy ze wspomaganiem elektrohydraulicznym i elektrycznym samochodu.
Podczas wykładu prof. dr hab. inż. Stanisława Kłosowicza pt., ”Jak poważne prawa fizyki i chemii przypadkiem odkrywano”, mogli poczuć się jak prawdziwi studenci. Dowiedzieli się, w jakich okolicznościach wynaleziono między innymi rzep, karteczki samoprzylepne, słodzik, teflon i kuchenkę mikrofalową.
Uczniowie szkoły podstawowej dzielnie rywalizowali z uczniami z sądeckich szkół w konkursie matematycznym i odnieśli sukcesy. Zajęli I ( Mateusz Dunikowski kl. V), II (Kacper Golonka kl. V), IV( Szymon Bieda kl. V) i VI (Katarzyna Raczek kl. VI ) miejsce, z czego byli bardzo zadowoleni. Atrakcyjne nagrody spotęgowały radość zwycięzców.
Dużą atrakcją dla uczestników Nocy Naukowców były: baloniki z helem, fluorescencyjne bransoletki, a także lody i czekoladki. Była też okazja do pomalowania sobie twarzy, z czego chętnie skorzystali młodsi uczestnicy wyprawy.
Do domu wszyscy wracali w znakomitych nastrojach, z nadzieją na wyjazd na kolejną Noc Naukowców za rok.
mgr Małgorzata Dunikowska
mgr Małgorzata Warzecha